Kui sa vajad mingit kaupa, toodet, mingit tööriista või tarbeeset, kas sa otsid välja kõige odavama ja ostad selle? Kui sa noogutasid, siis on üpris tõenäoline, et nii mõnegi asja puhul sa oled maksnud topelt. Kuidas nii?

Nappuse ja puuduse mõttelaad

Paljudel inimestel on komme meeleheitlikult säästa igat senti, kui vähegi võimalik. Seetõttu ka otsitakse kõige odavamad tooted. Kuid teada on, et odavaimad tooted on reeglina ebakvaliteetsed. Viga võib olla nii materjalides, kui ka töös, või ka mõlemas korraga.

Ostes odavaima toote läheb see sulle kallimaks kui ostes kohe kalli toote.

Mul olid kunagi sellised mõttemustrid ja seega ma tean, millest ma räägin. Nüüd ma teen nii, et valin välja kindla ja kvaliteetse asja, mida ma tahan osta, siis otsin (usaldusväärse) müüja/kaupluse, kust selle sama asja saab soodsaimalt, sest miks ma peaksin firmale X maksma mingi junni eest 480 EUR, kui firma Y müüb täpselt sama asja 360 EUR eest ja mõlemad firmad on juba inimestele teada. Kuid siin tasub ära märkida, et selle otsimisele ma ei kuluta tunde, vaid ainult loetud minutid. Lisaks tasub ettevaatlikult suhtuda isikutesse ja tundmatutesse firmadesse, kes müüvad midagi ligi kaks korda odavamalt või enamgi veel. Sellisel juhul võib olla tegemist kelmidega, kes püüavad koonerdava ja puuduse mõttelaadiga inimesi!

Ära toeta Hiina prügitoodangut…

…sest see vaid reostab meie planeeti kõlbmatute esemetega, mis pärast esimest kasutuskorda (või lausa enne!) lendavad prügikasti.

Olen omal ajal ka ise ostnud igasugu odavat sodi, mis on osutunud prügiks. Sellega seoses tekkis kole äratundmine, et seda saasta ju toodetakse tohututes kogustes, konteinerite kaupa! Mõelda vaid, kuidas see meeletu hulk plastikut, kummi ja muud materjali lihtsalt läheb raisku, sest temast on kokku plötsitud midagi, mis ei kasuta materjali täit potentsiaali kaugeltki ära.

Hiinast tuleb ka kvaliteetsemat kaupa, kuid seda tuleb osata ära tunda. Palju on abiks internet ja otsingumootorid. Sealt leiad infot teiste inimeste kogemustest konkreetse esemega seoses.

Ma olen näiteks USB akupankadega tegelenud ja ka sattunud mõne rämpsu otsa. Näide: 50 000 mAh akupank koos päikesepaneeliga. See oli postkaardist väiksem ja vaid 1.5 cm paks, hind oli 10 USA dollarit! Täielik rämps! Reaalne mahutavus oli vaid umbes 2500 mAh ja sellel olev päikesepatarei polnud ka päikese käes võimeline seda mitme tunniga täis laadima. Otsisin siis netist, milline on kvaliteetne alternatiiv. Leidsin 12 000 mAh variandi, mis maksis 35 USD ega omanud päikesepaneeli. Tellisin ja olen siiani rahul. Ka ehituselt on ta palju soliidsem ja tugevam. Oleksin ma kohe selle 35-dollarise akupanga ostnud, oleks topelt maksmine ära jäänud!

Teine isiklik kogemus oli randmelt vererõhumõõtjaga. Mul polnud varem sellega kokkupuuteid ja leidsin üllatavalt odava, maksis vaid 8 dollarit! Sain seda kaks korda kasutada ja siis ta hakkas lekkima, parandada polnud võimalik. Täielik logu. Seejärel ostsin 30 dollarit maksva Braun-i vererõhumõõtja, mis toimib kenasti. Oleksin ma kohe selle 30-dollarise seadme ostnud, oleks topelt maksmine ära jäänud!

Ära maksa topelt!

Siit sa näed, miks vaesed (või puuduse mõttelaadiga) inimesed maksavad topelt ja rikkad vaid üks kord! Sa ei pea isegi vaene olema (mina polnud), piisab vaid koonerdaja mõttelaadist, et maksta topelt ja raisata kokkuvõttes rohkem raha! Iroonia, eks?

Näiteks, kui sa vajad laserloodi või mõnda täpset kaalu, siis kindel viis topelt maksta on otsida odavaim Hiina toodang. Siis sa näed, et see lood näitab viltu ja kaal näitab iga kord mõned grammid siia-sinna. Osta kohe kvaliteetne asi ja maksa ÜHE KORRA selle eest 5 korda kõrgemat hinda, kui kaks korda ehk 5-kordne hind pluss veel 1 sinna otsa mõttetu rämpsu korjamise ja ajakulu eest!

Mu parim sõbranna rääkis väga hea näite puuduse ja koonerdamise valdkonda kuuluvast käitumisest: kui keegi sõidab teise linna otsa, et sealt odavamat kütust tankida.
Selline puudusteadvus on ju täielik rumalus, sest esiteks kulub sinna kaugele sõitmise peale kütust ja ka sinu aega tunduvalt rohkem, kui see pisike hinnavõit väärt on. Sarnaseid mustreid leidub mujalgi, nii et igaks juhuks tee korraks paus ja mõtle natuke järele.

Kui sul pole puuduse mõttemustreid, siis sa ostad juba esimese korraga kvaliteetse toote keskmise või kõrgema hinnaklassiga ja oled sellega rahul, sest odav ja kvaliteetne ei käi käsikäes. Erandeid võib leida, aga mitte elektroonika ega tööriistade valdkonnast. Ostad kalli ja kvaliteetse toote, mida on mõnus kasutada ja mis kestab kaua. Sa ei kahetse “rahalist kadu”, sest sul pole puuduse ja vaesuse mõttelaadi. Odavad tööriistad lihtsalt on ebatäpsed, nõrgast materjalist ja lagunevad väga kiiresti. Osta kohe korralikud ja sa hoiad kokku aega, raha ja oma närve.

 

Kordan veel: kui sul on midagi vaja, siis otsi kvaliteetne toode, ära otsi odavaimat! Odavaima puhul sa maksad kaks korda, sest pead ikkagi selle kallima ka veel lisaks ostma!


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.