Täna öösel ma eriti ei maganudki, vaid mu peas kujunes välja kogu see käesolev jutt. Hoiatan, et see on kirjutatud täiesti otsekoheselt ja sõnu valimata. See ei kajasta absoluutset tõde, vaid minu isiklikku nägemust praegusel hetkel, kui ma selle kirja panin, ehk oktoobri alguses 2017. Harilikult ma ei ole sellisel lainel, kuid see teema hakkas sees käärima ja ma pean selle läbi töötama, välja laskma.

Nagu tihti juhtub, siis kõige sisukamad kirjatükid ilmuvad emotsioonide ajel, olgu need siis õnnelikud või häirivad.

Mul on üks sõbranna, kes mitu aastat tagasi ütles mulle, et ta pole kunagi kuulnudki sellest, et miljonid (enamasti noored) inimesed tihtipeale kannatavad hullu vaeva all seetõttu, et on armunud kellessegi, kes nende vastu aga sama huvi ei tunne. Ta tegi suured silmad ja ütles, et miks siis sellega jätkatakse, miks kohe minema ei jalutata, kui asi on vaid ühepoolne?

Sellest järeldub, et tal pole aimugi, mis toimub ja miks. Selle koha pealt on ta õnnelik inimene. Tal endal on korralik suhe. Ta on ilmselt loteriiga võitnud või on tegemist kokkuleppega. Mis mõttes nagu?! Sellest tuleb juttu natuke hiljem.

Sotsiaalne pullikaka ja debiilsed reeglid

Siin on tegemist ilmselt väljakujunenud vaikimisi reeglitega, mida nn. edukad suhtlejad justkui iseenesest teavad ja ilma pingutamata praktiseerivad.

Näiteks see, et kui sa mehena oled naise jaoks nagu avatud raamat, siis naine kaotab su vastu huvi ja paneb sind sõbratsooni. Kui sa ütled talle välja, et ta meeldib sulle, siis ta kaotab su vastu huvi ja paneb sind sõbratsooni. Kui sa soovid temaga midagi enamat, kui tavaline sõprus, siis ta paneb sind sõbratsooni, pluss ta hakkab sind ehk isegi vältima. Sa oled viisakas ja lugupidav, siis sind pannakse sõbratsooni. Sõbratsooni pannakse ka selle eest, kui sa oled talle alati olemas ja toeks. Absurd, eks?

Mis asi on sõbratsoon? Tundub, et mõnele peab siiski selgitama. Sõbratsoon on selline inimsuhte seisund, kus keegi, kellesse sa oled armunud, laob sulle müüri ette ja teatab, et “me saame olla vaid sõbrad”. Sõbratsooniks ei loeta seda, kui kaks inimest lihtsalt ongi sõbrad ja puudub igasugu muu huvi.

Sõbratsooni võib olla kolme liiki, millest esimene on leebem ja kolmas on räigeim. Esimesel juhul, kui sa mehena oled naisesse armunud, aga tema jaoks oled sa vaid sõber ja mitte midagi enamat. Teisel juhul see naine ei taha sinuga suhet, aga tahaks seda mingi teise mehega, kes talle meeldib. Kolmas ja räigeim variant on teise variandi “edasiarendus” ehk siis nii, et sulle meeldib üks naine, aga temale oled sina vaid sõber, kuid talle meeldib üks teine mees ja sellele teisele mehele meeldib ka see naine ja nad saavutavad suhte! Seda kõike kirja panna oli juba väga rõve tunne, ausalt. Tegelikult ei tohiks olla, aga ju siis siin mõjutavad omad kogemuste loodud mustrid, millest on vaja lahti saada.

Eelnev jutt eeldab, et naine on suhteks valmis ja vallaline. Mõistan seda, kui suhet üldse ei taheta, siis see siin ei kehti. Aga see, kui sa oled „avatud raamat“ ja/või toetav-austav, alati olemas ja seetõttu sa ei kõlba, on ikka väga nihkes juhtum!

Paraku väga levinud:

Igasugu nõustajad ja suhtegurud alati rõhutavad nippidele ja trikkidele, kuidas selles mängus õigesti mängida, et edu saavutada ja sõbratsooni vältida. Umbes nagu need, et ole salapärane, kättesaamatu, ära ütle asju otse välja, jälgi kehakeele tuhandeid nüansse jne.

Milleks selline võlts mäng? See on ju tõsielu, kus on ehtsad inimesed ja ehtsad tunded. Milleks tehakse asi nii keeruliseks? Minu arvates on õige kohe öelda asjad otse välja ja öelda, mida sa tunned!

Ma olen ilmselgelt võõrale planeedile kukkunud.

 

Nägin ühte meemi, mis täitsa ilusti kirjeldab mind ja ehk ka teisi sarnase hoiakuga inimesi. Seal oli lõdvas tõlkes kirjas järgmine tekst: “Ma olen vallaline, sest: ma olen tagasihoidlik (või häbelik), ma ei flirdi, ma ei teeskle (ega peta) ja ma austan naisi.”

Levinud on see teema, et lugupidamatud tüübid saavad suhteid ja korralikud mehed mitte. Mu sõbrannad noogutasid sellepeale, kuigi nendel endil on korralikud mehed.

Üks 50 ringis naine ütles mulle kord, et noored neiud on täiesti hukas (on küll kulunud jutt, aga seekord on ikka asi tõsisem, kui lihtsalt seeliku pikkus ja kurameerimine enne pulmi). Ta ütles, et neiud on romantiliselt huvitatud sellistest kaakidest, kes mida ohtlikumad ja kriminaalsemad, seda seksikamad.

Ma saan aru, et põnevus on oluline, aga seda saab ka teistmoodi. Ei pea enda elu ja tulevikku hukutama selleks, et natuke adrekat endale pähe pumbata ja/või käia kohtamas (või enamatki) mingi (kuri)kuulsa jurakaga, kes ei austa naisi ega oska armastust vääriliselt hinnata. Enamasti on naispool neile dekoratiivne ese või lihtsalt pauguämber, vabandust väljendi pärast… See suhtumine kumab ikka eredalt läbi nende tüüpide omavaheliste juttude ja naistega käitumise.

Kahepoolsed tunded on kokkulepe või loterii

Jah, ma olen sellele järeldusele jõudnud.

Ma näen nii paljusid inimesi, kellel on suhe. Aga kuidas see tekkida saab, kui alati on vaid üks pool huvitatud ja teine mitte? Minu isiklik oletus on, et see on omavaheline kokkulepe või loterii. Viimane on parem, sest see on nagu üks miljonist võit. Sel juhul sul joppas nii, et ka teine pool on reaalselt sinust huvitatud just siis, kui sina oled temast huvitatud.

Kui suur on tõenäosus, et keegi, kellesse sa armud, on ka sinust huvitatud või sinusse armunud? Liiga väike. Seda juhtub vaid filmides, päriselus on see siiski nagu loto peavõit — väga harv ja suur asi. Kellel see siiski on juhtunud, nemad peaksid seda tohutult hindama ja tänulikud olema, mitte käituma pillavalt ja austusetult.

 

Kuidas sõbratsooni puhul käituda?

Minu isiklikud soovitused.

Kui sa (siinkohal eeldame, et sa oled meessoost) oled ühe neiuga/naisega tuttav või kasvõi oletegi juba sõbrad ja siis ühtäkki ta hakkab sulle meeldima rohkem — sa soovid temaga suhet. Sa proovid seda talle kuidagi mõista anda, aga ta justkui ei reageeri või ei vasta. Ja siis sa ütled selle talle otse välja, mida sa tunned. Kuid tema tundub olevat kimbatuses, murelik, piinlikus olukorras. Sellest võid sa kohe järeldada, et ta ei taha sinuga suhet ega tunne sinuga seoses midagi muud peale sõpruse (see on jälk tunne!)

Kui ta on hooliv ja südamlik inimene, siis ta räägib sinuga ilusti ja ütleb, et ta ei tunne samamoodi ja midagi pole parata. Ja muidugi sina ka peaksid mõistma, et ta ei saa ennast ohverdada sinu jaoks, kui tal lihtsalt pole “seda” vajalikku elementi sinuga seoses.

Nõmedad või halvad tegevused

Siis, kui tüdruk on sind pannud sõbratsooni, ta ütleb sulle, et ta ei soovi teie omavahelist sõprust ära rikkuda suhtega. Võimalik, et ta tunnetab kogu seda maailma teistmoodi, aga ta võiks aru saada, et teie SÕPRUS on juba sel hetkel rikutud… See, kui tüdruk paneb sind sõbratsooni, teeb sulle nii räigelt haiget, et sa ei taha seda kannatada ja sul on targem eemalduda. Täiesti eemalduda. Kuni see tunne üle läheb kas ajapikku või ehk õnnestub sul leida keegi, kes sind kui kaaslast tahab ja oskab hinnata.

Nõmedaim variant on see, kui tüdruk sinuga suhet ei soovi, aga justkui jätab sulle lootuse, nagu ühel päeval siiski oleks see võimalik. Ütlen kohe, et see on VÄGA HALB TEGUVIIS! See on võrreldav pikaajalise ja aeglase praadimisega vinduval tulel. Nagu plaastri eemaldamine aeglase rebimisega, mis kestab kaua ja on valus. Selle asemel oleks vajalik KOHE öelda OTSE välja, mis seis on ja mis tunded on. Sellega võib teha hetkeks shoki ja valu, kuid see on lühiajaline ega jäta lootust. See on nagu plaastri eemaldamine hetkelise ropsuga, nagu seda tehaksegi!

Tungivalt soovitan olla aus, mitte ajada mingit jura, et “säästa teise inimese tundeid”, nagu näiteks “olen tööga hõivatud” ja “pole suhteks aega” või “ma pole suhteks valmis” ja muu selline pask. Kui see ongi tõde, siis on hästi, aga kui vaid ettekääne, siis unusta see ära ja ole teise vastu aus! Tõde tuleb niikuinii välja, kui su sõber näeb sind ükspäev sellega, kellega sa valisid suhtesse minna, ja siis oled sa oma sõbrast 1000% ilma. Ja olenevalt inimesest võib ta muutuda vihaseks, depressiivseks, tunda end reedetuna, teha midagi kahetsusväärset. Nii et palun ole aus.

Otsekohesus ja ausus annab võimaluse teisel inimesel minna eluga edasi ega jäta teda kõlkuma selle külge, kes ta sõbratsooni pani.

Sa ei tea tulevikku, seega räägi asjadest nii, nagu nad on. Kui sa naisena äkki kuu aja pärast hakkad selle mehe vastu huvi tundma, kelle sa just sõbratsooni panid, siis ma olen üpris kindel, et sellise olukorra tulemus on edukam kui sellise, kus sa lased teisel vinduda lootuses. Viimasel juhul tõenäoliselt ei hakka see mees sulle ka kuu aja pärast meeldima.

 


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.