Sa ehk oled kuulnud vanasõna, mis ütleb midagi sellist, et kui sa oma sõbrale laenad raha, siis oled sa sellest sõbrast ilma. Halvemal juhul ka rahast.

Jüri ja Mari on olnud sõbrad juba pikka aega. Ühel päeval küsib Jüri Marilt, et kas too saaks talle natukeseks ajaks raha laenata. Näiteks €200, hiljemalt kuu aja pärast maksab tagasi.

Mari usaldab Jürit, kuna nad on olnud head sõbrad juba mitu aastat, ja laenabki Jürile €200. Nad saavad endiselt omavahel väga hästi läbi.

Kõik on hästi seni, kuni sa oma raha tagasi ei küsi

Möödub poolteist kuud ja ühel päeval hakkab Mari Jüri käest küsima, et kas too saaks temalt laenatud €200 tagasi maksta. Jüri tunneb ennast ebamugavalt ja ütleb, et proovib järgmisel nädalal tagasi maksta.

Jõuab kätte järgmine nädal, aga Mari ei kuule Jürist midagi. Mari proovib Jüriga ühendust saada, aga Jüri on kuskil “eemal”. Lõpuks õnnestub tal siiski Jüriga kontakti saada ja ilusti viisakalt oma raha tagasi küsida, sest tal on ju oma raha tarvis.

Jüri on ärritatud, aga ta püüab seda varjata. Räägib kokku mingi loo, miks tal praegu seda raha ei ole maksta. See, teine ja kolmas probleem, juhtum, olukord.

Võimalik, et see kõik on tõsi. Võimalik, et ka ülepaisutatud ja “täiendatud” lugu. Kuid see ei ole Mari probleem ega vastutus!

Mari mõõt saab ka juba täis ja ta võtab Jüri suhtes karmima tooni. Tekib vaidlus ja tüli. Minnakse laiali pahasena ja ärritununa.

Mari mõistab, et Jüri pole kohusetundlik, aus ega eetiline inimene, keda saab usaldada. Sellise inimesega kahjuks ei ole ka sõprus võimalik. Peaasi, et Mari nüüd oma rahagi tagasi saaks!

Maril siiski õnnestub Jüri käest €200 võlg poole aasta pärast tagasi saada. Sõbrad nad enam ei ole ega suhtle teineteisega edaspidi.

See toimib nagu rusikareegel!

Sul võivad olla kuitahes head, arukad, mõistlikud ja lojaalsed sõbrad, aga laenu andmine hävitab kuitahes tugeva sõpruse.

Kahjuks enamus inimesi ei ole piisavalt vastutus- ja kohusetundlikud, et nad tõesti suudaksid kinni pidada eetikast ja oma lubadustest.

Samas… erand kinnitab reeglit! Olen ise kuulnud ühest erandist — sõbrannad on teineteisele väga suuri rahasummasid laenanud ja kogu raha alati korrektselt tagastanud.

ÄRA KÜSI KERGEKÄELISELT LAENU!

ÄRA LAENA KELLELEGI RAHA HEAS USUS, JÄRELE MÕTLEMATA!

Raha on energia vorm

Raha on vahetusväärtus. Nagu tööriist, mille abil on võimalik töötatud aeg ja energia vahetada mõne toote või teenuse vastu. Sa ei saa ju poest midagi osta nii, et kõigepealt teed neile tööd ja selle eest saad soovitud kaupa. See kõik kõlab lapsikult, aga nii see ju on.

Kui sa laenad kellelegi oma raha, siis sa annad ära oma energiat. See võib tekitada vaakumi-efekti, olenevalt summa osakaalust.

Kui sa võtad kelleltki laenu, siis sa justkui “imed” temalt energiat endale. Tasakaalu huvides pead sa selle energia tagastama sinna, kust sa selle võtsid.

Väga oluline: Kui sa siiski tunned, et vajad laenu, siis sul PEAB olema kindel plaan ja võimalused see raha kokkulepitud ajaks tagasi maksta! Vaid siis sa hoiad sõprust, austust, eetikat ja lugupidamist. Rääkimata sekelduste vältimisest seadusega.

Võibolla sa vahel usaldad sõpra üleliia ja eelda temast puhtalt eetilist ja vastutustundlikku käitumist. Siis on oht, et raha tagasimaksmise tähtaega ei panda täpselt kuupäevaliselt paika ega tehta mingit kirjalikku lepingut. See ahvatleb laenu saajat veelgi rohkem sinu rahaga lihtsalt minema libistama ja tagasimaksmisest kõrvale hoidma.

Olgu kuitahes hea sõber, siiski raha laenamine tuleb väga hoolikalt läbi kaaluda ja laenamise puhul teha kirjalik leping.


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.