Naljakas on lugeda netikommentaare, kus keegi pakub mõnda investeerimissüsteemi või muud rahategemise võimalust oma soovituslingiga. Nagu tüüpiliselt levinud, siis tundub häirivat paljusid inimesi see, et “keegi äkki saab minu pealt kasu, kui registreerun tema ref lingi kaudu!” ja vahel lausa küsivad otselinki.

Mida sul kaotada on? Mitte midagi! Kas sul on kahju, et teine äkki saab mingit kompensatsiooni oma aja kulutamise eest? Minu arvates on see ju täiesti normaalne, et inimese kulutatud aeg saab kompenseeritud. Mõtteviis, et kõik “tööväline” peaks olema tasuta, on ehk tekkinud iganenud 9-5 tööpäevade stiilis normaalsusest, et ainult palgatöö on tasuline ja millegi muu eest raha küsida on ahnus või skeemitamine.

Püramiidskeemid

Teine teema on see pidev püramiidi-jutt. Inimesed nimetavad kõike, kus on võrk- ja soovitusturundus (affiliate marketing, network marketing), automaatselt püramiidskeemiks. Siinkohal saab kohe esiteks öelda, et näiteks tavalised korporatsioonid on pesuehtsad püramiidskeemid (tipus on esimees, siis tulevad juhatajad, nende all osakonnajuhatajad, nende all töötajad jne.). Selline asi, nagu affiliate marketing ja MLM (kaasturundus, soovitusturundus, võrkturundus) on täiesti legaalsed, levinud ja geniaalsed turundusvõtted.

Paljud tunnustatud suurettevõtted, sh. Amazon, kasutavad selliseid meetodeid, et oma kaupa ja teenuseid paremini levitada, kasutades selleks tavainimesi ja premeerides neid nende vaeva eest.

Mis aga on illegaalne, on Ponzi skeem ehk selline struktuur, mis ei tooda mingit väärtust, vaid ainuke raha süsteemis tuleb uute tulijate investeeringute pealt. Selline struktuur ei ole jätkusuutlik ja kukub kokku. Kasu saavad vaid need, kes selle algatasid ja need, kes olid varajaste liitujate hulgas.

Kes on siiski väga suured skeptikud, võivad oma mugavustsoonis 9-5 tööl edasi käia ja elada “normaalset ja stabiilset elu”. Pole mõtet rääkida asjadest, millest tegelikult pole piisavalt teadmisi. Kui sul on tõendeid sellest, et mingi äri tegeleb Ponzi-skeemitamisega, siis palun räägi välja koos tõestusega, mitte ära lahmi kõike, kus on ref lingid, lihtsalt scammideks ja püramiidideks. Püramiidskeemid ei kao kuhugile. On vaja osata teha vahet õigel MLM-strateegial ja Ponzi-skeemil.

Investeerimisel on omad riskid ja edukad on need, kes ei loobu pärast mõnda (eriti veel esimest) luhtunud katset ja rahakaotust.

Edu võti: investeeri just nii palju, kui palju sa oled võimeline kaotama. Ära jäta jonni, hari ennast ja jätka. Ära pane “kõiki mune ühte korvi”. Ära kuula negatiivseid inimesi ja kritiseerijaid, kelle tegelikud argumendid on vaid varjatud kadedus ja ignorantsus.


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.