Paljud inimesed liigitavad võrkturunduse ja püramiidskeemi ühte patta ega suvatse seejärel enam asjasse süvenedagi. Selliste inimeste tõttu on võrkturundus põhjendamatult omandanud kohati halva maine.

Tegelikult on püramiidskeemil ja võrkturundusel (tihti nimetatakse ka MLM-iks) oluline erinevus. Sellest tulebki siin lähemalt juttu.

Võrkturundus ja MLM

MLM ehk mitmetasandiline turundussüsteem omab tihti küll püramiidikujulist struktuuri inimestest, kes levitavad mõnda toodet või teenust, kuid suures pildis puudub sellel n-ö püramiidi tipp.

Võrkturundus on põhimõtteliselt affiliate marketing-i ehk kaasturunduse edasiarendus.

Kaasturundus võimaldab sul soovitada mõnda head toodet või teenust (ehk väärtust) teistele inimestele. Kui nad seda ka ostavad, siis saad sina oma ajakulu eest kompensatsiooni ehk komisjonitasu ja nemad ei kaota sellega midagi ega pea rohkem maksma. Täiesti õiglane.

Väga paljud suurtest ettevõtetest (nagu näiteks Amazon) pakuvad kaasturunduse võimalust.

Võrkturundus aga viib selle edasi järgmisele tasemele. Harilik kaasturundus on vaid ühe tasemega. Võrkturundus on mitme tasemega ja mõjutab rahaliselt selles olevaid inimesi läbi 2 või enama taseme. See omakorda motiveerib inimesi vastava võrgu teisi liikmeid aitama veelgi edukamalt toodet/teenust n-ö reklaamima.

Mõned tuntumad suurfirmad, kes kasutavad võrkturundust: Tupperware, Avon, Herbalife, Amway, Nu Skin.

Selline turundusmudel on väga tõhus, sest ei vaja tüüpiliselt suuri kulutusi reklaamidele ja töötajatele, ei pea palka maksma jne., sest inimesed ise on motiveeritud toodet/teenust reklaamima ja igaühe edu sõltub tema enda tööst.

Võrkturunduse puhul on täitsa tavaline ka see, et mõni “allpool” olev turundaja on oluliselt edukam ja teenib kordades rohkem komisjonitasu, kui mõni varasem ehk “ülalpool” olev isik.

Siinkohal tulebki välja üks põhiline erinevus püramiidskeemi ja võrkturunduse vahel.

Püramiidskeem

Tüüpiline püramiidskeem ei sisalda päris toodet ega teenust, vaid sellega liitumiseks tuleb maksta mingi liitumistasu ja seejärel otsida uusi liitujaid, kelle pealt sina saad “komisjonitasu”, kui nemad oma liitumistasu maksavad.

Uued liitujad peavad omakorda uusi liikmeid värbama, et süsteem edasi kestaks ja raha liiguks.

Püramiidskeemil on alati keegi tipus. Tavaliselt see, kes käesoleva püramiidskeemi algatas. Tema alati teenib kõige rohkem raha, kõik järgnevad kihid allapoole teenivad järjest vähem.

Püramiidskeem kukub alati kokku, sest ühel hetkel pole enam uusi tulijaid, kes uut raha juurde tooksid. Seejärel jäävad viimased liitujad ehk kõige alumine korrus lihtsalt oma rahast ilma.

Kuna mitte mingit väärtust ei toodeta, siis ei tule sellesse süsteemi ka orgaaniliselt uut raha juurde.

Püramiidskeemi eesmärk on jahtida uusi liitujaid, kes raha juurde tooksid. Jahtida, et saada uusi inimesi justkui mingisse jehoovatunnistajate sekti!

Lõpetuseks

Võrkturunduse eesmärk on reaalse väärtuse viimine võimalikult paljude inimesteni, kes muidu sellest midagi ei tea või mujalt ei kuulekski (juhul, kui ettevõte üldse tavapärast reklaami ei teegi ja sõltub vaid võrgust endast).

Leidub ka juhuseid, kus üritatakse püramiidskeemi peita mingi silmapetteks loodud toote taha, kuid seda toodet on vähe ja/või ta on täielik solk. Sellised skeemid saab ära tunda, kui sa oled teadlik, mitte ignorantne ega kiirustaja.

Olen korduvalt näinud imelikku suhtumist, kui inimesele midagi kaas- või võrkturunduse kaudu soovitatakse. Inimene justkui ei taha soovitatud toodet või teenust, kui teine selle levitamise pealt komisjonitasu teenib. Muul juhul justkui poleks tal selle ostmise vastu midagi…

Kõik oleneb ka müügitehnikast. Kui keegi sulle midagi peale surub, siis see tekitabki vastuseisu. Nii pole mõistlik. Oluline on läheneda nutikalt ja mitte pealetükkivalt. Esimene eesmärk peab olema teisele inimesele väärtuse pakkumine, mitte tema pealt komisjonitasu teenimine.

Töö ja ajakulu eest kompensatsiooni saamine on täiesti loomulik ja seda ei pea hukka mõistma, kui keegi nüüd äkki kasu saab, kui ta sulle midagi soovitab.

Võrkturundus võib vabalt olla inimese “töökoht”, millega ta endale elatist teenib. Selles pole midagi halba.

 


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.