Seda artiklit ajendasid kirjutama mitmed hiljutised asjad, kaasa arvatud mulle pähe kõlama jäänud sõnad, mida mu sõber välja hõikas — ligikaudu midagi sellist: “siin maailmas on ikka asjad nii valesti!” Ma olen sellega täiesti nõus ja järgnevalt hakkan sellest rääkima nii, nagu ma asju näen ja märkan. Selles jutus ma ei süvene energeetikasse ega multidimensionaalsetesse sügavustesse.

Et mitte keskenduda negatiivsele, siis otse loomulikult lisan juurde selle, kuidas parem ja kergem oleks elada, mida ja kuidas teha.

Inimeste käitumine

Ma pidevalt märkan võitlemist, võistlemist ja omavahelisi draamasid. Kellele seda on vaja? See vaid raiskab aega ja elu. Arusaadav, et siin elus on meil kõigil ebaloomulikke mustreid juba sünnist saati külge haakunud, kuid nendest just nimelt peaks elu jooksul suutma vabaneda. Mitte võideldes ja tõrjudes, vaid leides üles põhjused, mõistes neid ja lastes need minna. Mälu taastamine on oluline.

Paraku enamus inimesi praegu veel kaklevad ja võistlevad kasvõi elu lõpuni. Pidevalt on vaja oma õigust ja “normaalsust” teistele peale sundida. Ja kui teine ei võta seda vastu, siis ärritutakse ja hakatakse käituma tujukalt, vahel lausa räuskama ja sõimama.

  • Lase teisel olla, nagu ta on, sinu “õige ja normaalne” ei ole ega peagi olema teise inimese jaoks sama! Sul pole õigust teist nimetada veidraks, kiiksuga, hälvikuks jms., kuna tema maailmavaade ja mõtlemine erineb sinu omast.

Ma usun, et selles mängus on peategelaseks ego. Kui inimene ise ei taju ega märka, mida ta ego teeb (nõuab, sildistab, haavub, solvub), siis tekivadki sellised konfliktid ja draama.

Tasub ka meeles pidada, et kui teatud teemad või jutud teist inimest ärritavad, siis polegi mõtet neid üldse üles võtta, kui just selleks vajadust pole. Teise inimese ärritumine ei ole sinu süü ega probleem, kuid võimalusel väldi seda sellegipoolest. Kui on vaja rääkida midagi, mis on tõesti oluline ja vajalik, siis lihtsalt peab rääkima.

  • Mida keegi umbmääraselt ütleb või teeb, ei puutu sinusse! Kui sa tunned ennast puudutatuna, siis see on SINU isiklik probleem, mitte pole selle inimese süü, kes midagi ütles või tegi. Sina ja ainult sina valid oma reaktsiooni ja vastutad selle eest. Mitte keegi väljastpoolt!

Jällegi enamik ei taju seda ja pidevalt süüdistavad teisi inimesi omaenda probleemides. Sellest tekivad mõttetud hõõrumised, vaidlused, draama ja tülid.

Seda kõike saab ilusti vältida, kui sa paned tähele ja teadvustad seda, mis sinus ja sinu ümber toimub. Siis sa võid järsku avastada, et sa ärritud üha vähem, kuni sa ei ärritugi enam mitte kellegi ega millegi peale. Jällegi tasub meeles pidada, et tegemist on probleemi põhjuste paljastamisega ja neutraliseerimisega, mitte enda tuimestamisega ega probleemide allasurumise ega peitmisega.

Kui sa oled kindel iseenda väärtuses, siis ei saa keegi sind solvata ega ärritada. Ja usu mind, sina oledki väärtuslik! Ära tee iseennast maha ega ära lase seda ka teistel teha. Ehk siis, kui keegi sind üritab solvata või maha tallata, siis sina tead enda väärtust ja tema ütlemised ei lähe sulle korda, need libisevad mööda külgi maha. Tema võib seepeale isegi ärrituda, sest tema plaan sind haavata läks võssa.
See “tema” on keegi, kes pole iseendaga rahul ja ta üritab oma õnnetu-tunnet ravida teisi haavates, et luua võrdlusmoment ja seeläbi ennast tunda paremana ja ülemana. Ta ei pruugi seda isegi teadvustada, see toimub alateadlikult.

Välise süüdistamine

Ja üldse süüdistamine.
Väga levinud on ka see, et mis iganes on ebameeldiv või sobimatu, selles hakatakse süüdistama teisi inimesi, oma partnerit, sõpra, olukorda, valitsust… Alati on keegi kuskil süüdi. See on JAMA.

Suhteid laastab ka partneri süüdistamine asjades, mille eest ta ei vastuta ega saagi vastutada. Näiteks, kui naispool ootab ja loodab, et meespool teeks või ütleks midagi, mida naispool ootab, aga seda ei tule ega tule, siis naispool vihastab ja hakkab tujutsema. Meespool küsib, et mis viga on, aga naispool ei vasta sellele, vähemalt mitte korrektselt.

Selliseid asju võib olla lausa räigemas skaalas. Näiteks, üks kutt on mingisse naislauljasse armunud ja tahab tollega reaalselt tuttavaks saada. Proovib ka ühendust võtta ja kirjutada, aga lauljatar vastab vaid ühele kirjale viisakalt, kuid edasi enam ei vasta. Siis see kutt lõpuks vihastab ja mõtleb, et tahab lauljatarile kätte maksta selle eest, kuidas too temaga käitus ja kuidas talle haiget tegi. Halvemal juhul võib see kutt korraldada lausa ahistavaid ja kriminaalseid tegusid, et oma kättemaksuhimu rahuldada.

See on ju absurd! Kas see lauljatar on milleski süüdi? Ei ole! Kas see lauljatar ütles või tegi midagi, mis seda kutti solvas või kahjustas? Ei. Seega pole sellel kutil mitte mingit alust selle lauljatari vihkamiseks ega süüdistamiseks.
Siin oli tegemist puhta egomänguga, kus selle kuti ego sai hoobi ega suutnud seda rahule jätta. Lisaks tahtis see kutt toda lauljatari endale omastada. Umbes nii, et ta oli jahimees, kes jahtis metslooma ja kui viimane käest lipsas, siis vihastas, et ei saanud oma saaki kätte.

Paarisuhted ja otsingud

Ebateadvel inimesed (nii mehed kui naised) võivad üpris tihti oma ihaldusobjekti vastu hoopis vihaga pöörata, hakata neid vihkama, kuna ei saa neid omastada ega enda soovi järele painutada selliseks, nagu nad neid tahavad. Teine viha põhjus on vajadused. (Loe ka mu artiklit harmoonilise suhte saladusest!) Vajadus ehk ootus ja nõudmine, et teine pool teeks sind õnnelikuks, pakuks sulle kõike seda, mida sa “vajad”. Ja kui ta seda sinu vaatepunktist vaadates ei tee, siis sa vihastad ja süüdistad teda sinu õnnetuks tegemises.

Siin on vaja mõista seda, et ainult sina ise vastutad selle eest, mida sa vajad või tunned. Teiste (ega enese) süüdistamine ei tee mitte kellelegi kasu, eriti veel sulle endale. Kohe, kui sa võtad vastutuse oma mõtete, emotsioonide ja suhtumiste eest, hakkab su elu muutuma rahulikumaks, stabiilsemaks, inimsuhted hakkavad paranema jne.

 

Nüüd siis räägin paarisuhetest ja suhete otsingutest natuke teise nurga alt. Siin on asjad samuti väga väga kõveralt ja vildakalt.

Esiteks ei mahu ka mulle pähe, milleks on vaja igasugu nõmedaid reegleid ja skeeme, et mõne ihaldusobjektiga edu saavutada? Kohe loetlen need “nõuanded”, mida gurud jagavad neile, kes on hädas.

  • Ole salapärane, mitte nagu avatud raamat.
  • Ära mingil juhul ütle, et oled temast huvitatud.
  • Ta eemaldub ja väldib sind kohe, kui sa ütled talle, et ta meeldib sulle. Isegi siis, kui sina temale meeldid!
  • Tekita temas piinavat uudishimu ja huvi sinu vastu, selleks väldi teda mõõdukalt, mängi salapärast.
  • Ära ole tema jaoks alati olemas, muidu sattud automaatselt sõbratsooni.
  • Õpi lugema kehakeelt ja signaale, et aru saada, kas ta on sinust huvitatud.

Mina ütleksin, et mis kuradi pask see on? Mis on siin maailmas valesti?!

Miks ma ei tohi olla mina ise ja täiesti loomulikult, ausalt ja otsekoheselt? Mis kuradi kehakeele lugemine, et nuputada välja midagi, mis peaks olema täiesti otsekoheselt väljaöeldav? Ma usun, et ma pole ainuke, kellele ei meeldi sellised nõmedad reeglid ja mängud, mida tuleb täpselt ja peenelt mängida, et edu saavutada.

Miks ei võiks kogu see jama ära jääda ja see asi toimida nii, et kui sulle keegi meeldib, siis sa ütled seda talle otse! Ja kui sina temale ka meeldid, siis tema ütleb ka seda sulle vastu. Kui ei, siis ta ütleks sulle otse välja, kuidas tema jaoks asjad hetkel on, ilma filtriteta ja ümbernurga jututa, mitte aga ei väldiks sind ega ütleks midagi, et sulle “mitte haiget teha”. See, kui sulle keegi meeldib ja tema ei ütle sulle “ei” ega “jah”, võib lõpuks palju rohkem pahandust teha kui see, kui ta kohe ütleks sulle “ei” otse välja. Isegi siis, kui tulevik on tundmatu, tuleb öelda hetkeseisu järgi, sest meil on ju olemas vaid olevik. Me ei saa tuleviku põhjal hetkeseisu öelda.

Kujuta ette, kui palju draamat, valu ja valestimõistmisi jääks olemata, kui inimesed suhtleksid teineteisega otsekoheselt ja ilma vihjeteta, ilma lollakate mängudeta. Flirtimine on üks asi, aga kui rääkida tõsiselt ja ausalt, siis peaks see ka olema otse ja läbipaistev, mitte läbi vihjete ja trikkide!

Sa võid mind pidada imelikuks, aga mulle meeldib avatud raamat ja avatud raamatu lugemine. Ei meeldi mõistatamine, et mis seal kaante vahel on. Ei meeldi mingi salapärane jamps. Kui soovid rääkida, siis räägi. Kui ei soovi, siis ära räägi. Aga mingi selline ümbernurga vihjetega ajukepp ei kõlba kuskile.

Rääkige omavahel!

Sest see aitab selgitada välja väga paljude probleemide ja tülide põhjused, mida saab seejärel parandada. Praegu valdav enamus veel ei suuda tajuda teise inimese mõtteid ja tundeid telepaatiliselt, seega meil on vaja suhtlemiseks ja teineteise mõistmiseks kasutada kõne- või kirjakeelt.

Kui omavahelistesse suhetesse on tekkinud mingid pinged ja arusaamatused, siis lihtsalt peab sellest omavahel rääkima. Vahet pole, kas tegemist on sõprade, tuttavate, töökaaslaste või paarisuhetega. See soovitus kehtib igas valdkonnas.
Kui asju ei räägita sirgeks ja selgeks, siis kipuvad õhku hõljuma jääma poolte endi ettekujutused ja halvemal juhul ka ülemõtlemine, mis kõik viib valede järeldusteni ja draamadeni.

Paljudel on vist ego uhkus liiga suure kontrolli saavutanud, sest tülide ja erimeelsuste käigus kiputakse vaikima ja tegema lolle nägusid, vahel ka ütlema midagi sarkastilist ja mõnitavat. Seda pole vaja. Räägi ja KUULA ka teine pool ära, kui tema räägib. Usu mind, see väldib ja parandab niivõrd palju probleeme!

Teiste ellu sekkumine oma vaadete põhjal

Sa näed, et keegi teeb midagi, mis sulle ei meeldi või teeb seda nii, kuidas sulle ei sobi. Kas sa ärritud või ütled midagi või sekkud? Ärrituda pole vaja, kuid sekkumine on õigustatud ainult siis, kui tema tegevus kuidagi mõjutab sinu elu või sinu vara. Kui tema jutt või tegevus ei mõjuta sinu elu mitte mingil moel, siis ei ole vaja ennast sellega üldse siduda, lihtsalt liigu edasi. Hoiad oma aega ja energiat millegi kasulikuma jaoks.

Puudusteadvus

Kui keegi ostab midagi, mis sinu jaoks tundub tohutu raha raiskamine mõttetule asjale, siis pole sinu asi talle seda öelda. Ta ei kulutanud ju sinu raha! See, mida keegi oma rahaga teeb, on igaühe oma asi.

Kui sa muretsed sellepärast, et mõni ei kasuta oma raha “kasulikult” ehk “otstarbekalt”, siis viitab see sinu puudusteadvusele. Tõenäoliselt pole sa sel juhul finantsiliselt vaba ega jõukas, kui sind häirib isegi teiste inimeste raha “raiskamine”. Jõukuse üks tundemärke on see, et sa ostad endale seda, mida sa TAHAD, mitte vaid seda, mida sa vajad. Seega see ei ole sinu asi, mida keegi oma rahaga teeb. Tema on oma raha endale kas teeninud või loonud läbi väärtuse pakkumise maailmale. Kui sa tunned kadedust, kibedust ja ebavõrdust, siis see on sinu isiklik probleem ega vii sind rahale karvavõrdki lähemale.

Enamust on õpetatud maast madalast raha põlgama ja vihkama. See on absurd ja iroonia, sest just selle sama vihatud raha abil saavad nad ju süüa ja peavarju… Vihatakse ka neid, kellel “raha tuleb kergelt” ja enese lohutamiseks torisetakse pahuralt, et “nemad pole raskeid aegu tunda saanud ega tea, mis on vaesus”.
Kui sa oled samamoodi mõelnud, siis peatu korra ja mõtle selle üle. Kust sina tead, mis elu ta on elanud? Kust sa võtad, et ta on raha kergelt saanud? Tema pole selles süüdi, et sina käid 5 päeva nädalas tööl ja tuled vaevalt toime, aga tema raha voolab tema juurde justkui iseenesest ja tal on aega teha kõike, mida ta soovib ja millal ta soovib.

See, mida sa pinnapealselt näed edukas inimeses, on vaid tänane tulemus, jäämäe tipp! Jäämäe veealust osa sa ei näe. Seal vee all peitub raske töö, tihti ka puruvaesest lapsepõlvest väljakasvamine, meeltu kirg ja tahe, kastist väljapoole mõtlemine, püsivus ja pühendumine. Väga tõenäoline, et ta nägi 5-10 aastat vaeva koos tõusude ja langustega, et saavutada see, mida sina näed temas täna ja arvad, et tal on olnud kerge elu ja raha on toodud talle hõbekandikul…

 

Maailm muutub paremaks siis, kui sa ise hakkad märkama neid asju, mis sinu mõtte- ja käitumismustrites on sedasi, nagu sa tegelikult ei soovi (ehk sinu mõistes valesti või halvasti), ja nendega tegelema, et nad enam ei kuuluks sinu ellu ega haakuks sinuga.
Tegelemine ei ole põgenemine ega ignoreerimine (vaiba alla lükkamine), vaid teadlik otsavaatamine probleemile, talle n-ö lambiga näkku valgustamine ja tema paljastamine. Siis ta justkui kaotab relvad ja lahtub sinu elust. Võibolla mitte kohe esimese korraga, kuid lõpuks ta haihtub siiski.


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.