FOMO tuleneb ingliskeelsest lausest “Fear of missing out” ehk lõdvalt tõlkides “Hirm heast võimalusest ilma jääda” või “Hirm hea võimalus mööda lasta”. See on psüühiline “kiiks”, mis tekitab stressi ja paneb sind läbimõtlemata otsuseid tegema.

Käesolevas postituses räägime FOMO-st seoses investeerimise ja krüptorahadega. Viimasel ajal on esile kerkinud väga palju erinevaid võimalusi nii passiivseks investeerimiseks kui ka vastavatesse investeerimissüsteemidesse investeerimine püsiva ja jooksva tulu saamiseks. Selline olukord võib kergesti sind pehmelt öeldes hulluks ajada, sest sa näed, kui palju on potentsiaalseid võimalusi, kuid sa ei tea, milline neist saavutab tohutu kasvu ja populaarsuse.

Tegemist on emotsionaalse probleemiga, vahel lausa kinnismõtetega.

Krüptoraha näide

Eriti levinud on FOMO just krüptovaluutadesse investeerimise puhul. Sa näed, et mingi varem tundmatu krüptoraha X on järsku ilmunud nähtavale, paljud inimesed räägivad sellest, hind tõuseb. Sul tekib tahtmine sellest osa saada enne, kui hind liiga kõrgeks tõuseb ja sa jääd “rongist” maha.

Selline hirm “maha jääda” halvab kaine mõtlemise ja paneb sind nagu orav rattas jooksma eri krüptovaluutade ja vahetuskeskkondade vahel. Tulemuseks on enamasti see, et sa ostad krüptoraha X liiga kõrge hinnaga, halvimal juhul tippude pealt. Tadagi on tark osta hinnataseme “august” ja müüa tipust.

Samas võib olla “nurga taga” teine, krüptoraha Y, mille hind on väga madal ja populaarsus pole veel hoogu sisse saanud. Tark tegu oleks uurida selliste krüptode tausta ja eesmärke. Vajadusel just nimelt osta enne, kui saabub laialdane populaarsus.

Verge

Mul endal juhtus tüüpiline FOMO olukord krüptorahaga Verge (XVG).

Mul oli seda varem paras ports ostetud hinnaga $0.002, aga kahjuks müüsin maha hinnaga $0.10, sest “äkki muidu langeb ja kasum jääb saamata” (FOMO!). Kuid järgmisel päeval hakkas hind veel täiega ülespoole sööstma, jõudis ligi $0.40-ni (vähemalt mina nägin sellist hinda) ja siis oli kerge langus. Mõtlesin, et oi kui suur viga, et müüsin $0.10 juures ära, sest see hind kasvab veel palju kõrgemale. YouTube oli äkki täis tegelasi, kes kõik rääkisid Verge’ist!

Siis hakkas hind jälle kerkima, jõudis $0.26 juurde ja mul oli ehtne FOMO, mis tegi mind kärsituks ja murelikuks. Ma arvasin, et see kerkib seekord üle $0.50. Ostsin ruttu uue portsu hinnaga $0.26… Ja mis juhtus? Hind langes ja jäi tükiks ajaks $0.12-0.16 vahele pendeldama ega kerkinud isegi samale tasemele, millega ma ostsin. Seega FOMO tekitas mulle materiaalse kahjumi.

Kahjum on muidugi lühemas plaanis, sest millalgi hakkab see hind jälle tõusma. Käesoleva postituse kirjutamise ajal ei ole hind veel tõusnud.

Minu kogemuse moraal: kui ma poleks FOMO tõttu oma krüptot maha müünud, siis oleks mul praegu oluliselt suurem kasum, eriti veel seetõttu, et ma poleks kahjumiga XVG tagasi ostnud! Topelt FOMO.

Kiirustamine on halb, rahu ja teadlikkus on hea

Krüptovaluutadega kauplemisel ja neisse investeerimisel on kiirustamine (eriti just FOMO tõttu) liiga riskantne. Võib vedada, aga enamasti võib pärast siiski halbade otsuste tagajärgede otsas istuda ja kahetseda.

See ei ole ka tervislik, kui pärast krüpto ostmist käid kogu aeg selle hinda vaatamas, et kas see ikka tõuseb pärast sinu ostu. Ja kui ta ei tõuse, siis sul läheb kõht lahti…

Praegu 2017.a lõpus ja 2018.a alguses pole vaja muretseda. Kui sa just täielikku sodi ega scammi pole ostnud, siis sinu ostetud krüpto hind tõuseb täiesti kindlapeale. Tõenäoliselt lähema poole aasta jooksul, kui mitte varem.

Ma ostsin 2017. keskel EOS-i, mis kohe pärast ostu langes 3x ja jäigi sellele tasemele mitmeks kuuks. Mul oli selline lääge tunne, aga mis teha. Rahu säilitas mul teadmine, et ta tõuseb nagunii. Ja tõusiski. Aasta lõpupoole tõusis umbes 4 korda kõrgemale sellest hinnast, millega mina seda ostsin. Ja see pole veel kõik. Suurem tõus on alles ees!


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.