Aga kõigepealt, mis on Bitcoini ülekandetasud ja millest oleneb nende suurus?

Ülekannete tegemiseks digitaalsete varade võrgus (Bitcoin, Ethereum jt.) on vajalik väike tasu (ingl. k: fee), et tagada võrgu sujuv ja turvaline töö. Sellega ühtlasi hoitakse ära rämpsülekannete tekkimine ja võrgu ummistumine nendega.

Populaarsemad võrgud on rohkem koormatud ja seega on tasud kõrgemad. Praegu (2017.a lõpp) on Bitcoin vaieldamatult populaarseim ja selle võrk ka kõige suurema koormuse all. Võib julgelt öelda, et lausa ülekoormatud.

Kuidas arvutatakse Bitcoini ülekandetasud?

Bitcoini ülekandetasud arvutatakse selle põhjal, kui palju on hetkel liiklust võrgus ja ülekande maht baitides. Tasub meeles pidada, et ülekandetasu suurus ei sõltu otseselt ülekantava summa suurusest. Tavapärases panganduses on kombeks arvutada ülekandetasu ülekantava summa suuruselt vastava protsendi alusel.

BTC puhul määrab ülekande mahu (suurus baitides) sisendite ja väljundite arv.

Näiteks

Kõige lihtsam on tuua näide Eurode ja sentidega sularaha kujul. 1 EUR = 100 senti. Selleks, et 1 EUR makse teha 100 sendiga, kulub ju palju rohkem aega ja vaeva (tööd 100 sendi kokkulugemiseks), kui lihtsalt 1 EUR anda käest kätte.

Bitcoini näide:

Mari saab 100 päeva jooksul iga päev ühe 0.01 BTC makse oma rahakotti. Jaan aga saab ühe 1 BTC makse. Lõpuks on ju mõlemal, Maril ja Jaanil, rahakotis 1 BTC.

Kui nad nüüd tahavad kellelegi saata 1 BTC, siis Mari ülekandetasu on palju suurem kui Jaani ülekandetasu. Selle põhjuseks on Bitcoini võrgu suurem töökoormus, et koguda kokku kõik Mari ülekanded (sisendid) 1-ks Bitcoiniks. Jaanil on vaid üks sisend ja seega on võrgu koormus tema ülekande puhul väike.

Nii et see on põhimõtteliselt sama, nagu sularahatehing käest kätte — 10 EUR saab anda ühe esemena, aga sama summa üleandmine sentidena võtab oluliselt kauem aega ja ka füüsilist ruumi. Mida väiksemad ühikud, seda rohkem aega, ruumi ja tööd sellele kulub.

 


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.