Kes väidab, et Maa on lame/lapik, on kas rumal, ignorantne või tahab meelega trolli panna. On ka see variant, et mõnel on puudu kuuluvustundest ja siis mingit rumalust uskudes saab end pidada mingi “erilise” grupi liikmeks.

Otseloomulikult on olemas hulganisti nende loodud artikleid ja videoed, kus üritatakse lollitamise ja faktiväänamise kaudu panna harimata ja lihtsameelseid uskuma, et Maa on kettakujuline.

Miks Maa ei ole lame?

Miks ta peaks lame olema, kui kõik teised taevakehad, mida me näeme, on kerakujulised? Erandiks on vaid tillukesed asteroidid ja meteoorid, millel puudub piisavalt suur mass, et langeda kokku sfäärilisse vormi.

Oled sa näinud, kuidas veetilk või suurem “tükk” vett kuskil kosmosejaamas õhku hõljuma lastakse ja ta võtab alati kera kuju? Kallerdab alguses natuke, aga mitte iial ei muutu lapikuks.

Ma olen Viimsi poolsaare tipus merd ja horisonti vaadelnud, pildistanud, aga Soome rannikut ei ole iial näinud. Võtsin siis drooni ja 10m kõrguselt ka ei jäänud midagi pildile. Kuid 150m kõrgusel — oh imet, pildile jäid pisikesed maariba tükikesed ähmase horisondiriba peal! Soome ranniku saared ja poolsaared. Lamemaalased (ingl. k. “Flattards”) alati otsivad mõne absurdselt jabura põhjenduse iga reaalse fakti kallal vaidlemiseks (vt. selle artikli esimest lõiku).

Maa kerakujulisuse kohta on lihtsalt ülepea palju selgeid fakte, aga lameduse kohta pole absoluutselt mitte midagi sellist, mis seda reaalselt tõestaks peale selle, et maapinna lähedalt meie silmale tundub Maa lame. Ka korvpall tundub täiesti lame, kui sellest teha ülilähedalt makrofoto nii, et palli “horisont” jääb ilusti pildile. Pall tundub pildil justkui mingi lame pind!

Lamemaalaste debiilsed argumendid

Ütlen neile, et mine lenda lennukiga 11km kõrgusel ja sa näed selgelt Maa kumerust horisondil. Nemad vastavad kohe, et lennuki aken moonutab ja väänab pildi kõveraks. Nende suurim argument ongi see, et “sa pole ju ise kunagi kosmoses käinud ja näinud!”

Rahvusvaheliselt kosmosejaamalt (ISS) tehtud videod ja fotod on nende arvates kumera horisondiga, sest kaamera objektiiv on kas valitud või töödeldud (naer!) sedasi, et Maa horisont paistaks kumer.

Huvitav, et ma pole leidnud nende poolt selgeid argumente selle suhtes, et miks suure zoomiga pildistatud fotod üle Tallinna lahe (või Chicago üle järve) näitavad, nagu majade alumised osad oleksid justkui “vee all” (või taga), sest nad ei paista enam? Majad istuvad justkui sügavamal kui vaid mõne km kauguselt vaadates. Mingi jaburduse nad leiaksid ka selle kohta, selles ma olen kindel.

Jäämüür “ketta” äärel ehk Antarktika? Sellist müüri pole kuskil reaalselt näha. Kõik, mis puudutab Antarktikat, on täiesti normaalse maalapi sarnane, mis lihtsalt ületab lõunapoolust. Puudub serv, et “vesi üle ääre ei jookseks” ja muud jaburdused.

Üks YouTube’i kanal Vsauce on ka teinud video, kus teaduslikult selgitatakse, miks Maa lihtsalt ei saaks olla lame ega olegi. Põhiline teema on ka gravitatsioon — lameda ketta puhul peaksid sa “keskmest serva suunas” liikudes aina enam viltu olema ja ka majad olema viltu ehitatud, servani minna polekski võimalik.

 

 

Teoreetiliselt võiksin mõne lamemaalase kasvõi kosmosesse kaasa võtta, minna 10 000 km Maast eemale ja vaadata suurt kerakujulist planeeti. Tema vastaks sellele, et see on meelepete, kosmoselaeva akna moonutus või veel midagi nii absurdset, mille peale ma ei oska hetkel tullagi. Lame maa on lamemaalase jumal, kahjuks.

Põhimõtteliselt on lamemaalaste liikumine selge paroodia. Paralleele sisse tuues, jämedalt öeldes, nad ütlevad sulle põhimõtteliselt, et apelsin on sinine ja vesi pole märg.

Kokkuvõtteks

Siin praeguses reaalsusväljas kehtivad teatud kindlad füüsikareeglid, mis ei võimaldaks ühelgi planeedil võtta lapikut kuju. Selleks, et planeet saaks olla lame, on vajalik täiesti erinev universumi ülesehitus.

Seega soovitan inimestel tegeleda millegi produktiivse ja arendavaga, mitte peksta segast lootes, et segane läheb pekstes targemaks.

Vaata ka ingliskeelset videot, kus tehakse “lamemaalastele” “puust ja punaselt” selgeks, miks nende teooria on auklikum kui sõelapõhi. 

 


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.