Bitcoinide (BTC) ostmiseks (ja ka müümiseks) on olemas palju veebilehti, mõned on paremad ja teised on kehvemad. Siin ma räägin, kust ja kuidas BTC osta, kuidas luua oma BTC rahakott ja kuidas seda hallata. Inglise keele lugemise oskus on siin vajalik.

Bitcoini rahakott (wallet)

Alustama peaks endale BTC rahakoti registreerimisest. BTC rahakott on põhimõtteliselt nagu pangakonto, aga lihtsalt öeldes erinevus on selles, et ainult sinul on juurdepääs sinu rahale. Mitte ükski hing peale sinu ei saa sinu rahale ligi, kui sa just ei anna oma konto ligipääsuandmeid kellelegi ega jäta neid lohakile kuskile. Ühesõnaga, sina oled oma panga ainuomanik ja ainuhaldaja.

Üks väga laialt kasutuses olev ja turvaline BTC rahakott on BLOCKCHAIN.info. Sinna on nüüd (2017. sügis) lisandunud ka Ethereum (ETH), mis on üks teine populaarne krüptoraha, seega sa saad soovi korral samas rahakotis (“pangas”) hoida kahte eri krüptoraha.

Teine variant on Bitwala rahakott, mille üks huvitav plusspunkt on deebetkaart. Selle kaardi saad sa tellida (käesoleva teksti kirjutamise ajal 7 EUR eest) ja seejärel aktiveerida. Siis on sul võimalik oma Bitwala konto peal olevaid Bitcoine kanda Eurodena oma deebetkaardile ja selle kaardiga maksta või võtta sularaha välja ükskõik kus maailma punktis, mis toetab VISA deebetkaarte. Tegemist ei ole pangakaardiga, vaid ettemaksukaardiga!

Registreeri endale Blockchain’i või Bitwala rahakoti konto ja siis jätkame. Registreerumisel pane hoolega tähele juhiseid ja salvesta oma konto turva-andmed nii, nagu seal juhendatakse! See on väga oluline, sest kui sa kaotad oma kontole juurdepääsu või keegi teine saab sinna ligi, siis sa võid oma rahast ilma jääda, sest see on nagu füüsiline raha, mis on ainuüksi sinu käes, mitte mingis keskses süsteemis, kust seda saab tagastada, kui nende süsteemi vea tõttu raha kadus.

Kui sul on BTC rahakott valmis, siis seal on alati kaks varianti näha: Send ja Receive.
“Send” võimaldab sul saata BTC kellelegi teisele kasutades 33-kohalist unikaalset aadressi (tähtede ja numbrite kombinatsioon), mille sa saad sellelt, kellele sa BTC saadad. “Receive” annab sulle SINU enda BTC aadressi, mida sa saad tekstina kopeerida ja anda kellelegi, kes sulle BTC saadab ja see siis laekub sinu rahakotti.

See võib alguses tunduda keeruline, aga tegelikult on siin kõik väga lihtne, lihtsam kui internetipangaga jändamine. Kõige keerulisem osa on BTC ostmine, sest seal on vaja ka pangaülekandeid teha.

Bitcoinide ostmine ja müümine

Selleks on üks mugavamaid ja soodsamaid võimalusi Kraken.com. Sinna on võimalik pangaülekandega raha saata ja mõne tunniga jõuab ta sinna kohale. Vahel kulub ka pool päeva. Nädalavahetusel üldiselt raha ei liigu. Samuti on seal võimalik BTC müüa ja raha kanda oma pangakontole, kui sa soovid seda teha.

BTC liigutamine toimub loomulikult ka Krakenis nende 33-kohaliste aadresside abil, nagu eelmises peatükis seletasin.

Krakeni konto avaleht näeb välja umbes selline:

Võimalik, et sul on vaja ka konto limiite suurendada ja selleks tuleb neile vastavas kohas saata foto/scan oma isikut tõendavast dokumendist ja mõnest arvest, kus on kirjas sinu elukoha aadress. Väiksemate summade jaoks pole see praegu vajalik.

Asume nüüd BTC ostmise juurde.

Esimene samm – raha kandmine Krakenisse

Järgmiseks alustame pangaülekannet Krakenisse. Selleks on sul vaja menüüst klikkida “Funding”, seejärel kliki vasakust valuutade-loendist Euro (EUR) ja siis ilmub lehe keskele pangaülekandeviisi valik. Sealt vali “Fidor Bank AG (SEPA)”, misjärel ilmuvad allapoole juhised ja pangainfo ülekande sooritamiseks.

Siis, kui raha on jõudnud sinu Krakeni kontole, näed sa seda oma konto lehe ülaservas (vt. Krakeni avalehe näidispilti ülal).

Teine samm – vahetuse (ostu) sooritamine

Nüüd on sul võimalik EUR vahetada krüptoraha vastu. Valik on seal päris suur, kuid meie keskendume praegu Bitcoini (BTC või XBT) kasutamisele. BTC ostmiseks (EUR vahetamiseks BTC vastu) on sul vaja menüüst klikkida “Trade” ja seejärel “New Order”. Jälgi ka seda, et ülal musta riba peal olevas hallis kastikeses oleks aktiivne valik XBT/EUR.

Paremal on lahter, kus on kiri “Total”. Sinna pane soovitud kogus EUR, mille eest sa hakkad BTC ostma. Pane tähele ka nuppe “Market” ja “Limit”. Ma ise kasutan alati “Limit” ja teen hästi kähku, et vahetus ei jääks süsteemi toppama.

Vahetuse (XBT ostu) sooritamiseks kliki all rohelist nuppu “Buy XBT with EUR >>”.

Vahel juhtub nii, et sa oled XBT ostu just käivitanud, aga Bitcoinid ei tule ega tule. Siis keri seda sama lehekülge natuke allapoole ja seal on näha väike tabel. “New and open orders” näitab avatud oste-müüke, mis pole veel süsteemist läbi läinud. Sa saad neid ka katkestada kasutades punast ikooni, millele on siis vaja klikkida. Toppama jääda võib mõni vahetus siis, kui sa oled käivitanud vahetuse sellise hinnaga, mis on napilt madalam Bitcoini hetkehinnast ja süsteem ootab, et BTC/XBT hind langeks vähemalt selle piirini, mis on sinu vahetustellimusel. Seejärel läheb see läbi ja Bitcoinid on sul olemas.

Kolmas samm – Bitcoinide ülekanne

s