Bitcoin (BTC) on praegu väga populaarne investeering. Bitcoini ostmiseks (ja ka müümiseks) on olemas palju veebilehti, mõned on paremad ja teised on kehvemad, mõned on kallimad, teised on soodsamad. Järgnevalt ma räägin, kust ja kuidas Bitcoini osta, kuidas luua oma Bitcoini rahakott ja kuidas seda hallata. Vajalik on piisav inglise keele lugemisoskus.

Bitcoini rahakott (wallet)

Alustama peaks endale BTC rahakoti registreerimisest. BTC rahakott on põhimõtteliselt nagu pangakonto, aga lihtsalt öeldes erinevus on selles, et ainult sinul on juurdepääs sinu rahale. Mitte ükski hing peale sinu ei saa sinu rahale ligi, kui sa just ei anna oma konto ligipääsuandmeid kellelegi ega jäta neid lohakile kuskile. Ühesõnaga, sina oled oma panga ainuomanik ja ainuhaldaja.

Üks väga laialt kasutuses olev ja turvaline BTC rahakott on BLOCKCHAIN.info. Sinna on nüüd (2017. sügis) lisandunud ka Ethereum (ETH), mis on üks teine populaarne krüptoraha, seega sa saad soovi korral samas rahakotis (“pangas”) hoida kahte eri krüptoraha.

USA-s on väga populaarne Coinbase, mida kasutatakse laialt ka mujal maailmas. Seal on lihtne ja mugav osta ja müüa Bitcoini, lisandunud on veel mõned muud krüptomündid. V]imalik ka omavahel kaubelda ja vahetada. Üldiselt ei soovita seda kasutada, kui just vajadust pole.

Registreeri endale Blockchain’i rahakoti konto ja siis jätkame. Registreerumisel pane hoolega tähele juhiseid ja salvesta oma konto turva-andmed nii, nagu seal juhendatakse! See on väga oluline, sest kui sa kaotad oma kontole juurdepääsu või keegi teine saab sinna ligi, siis sa võid oma rahast ilma jääda, sest see on nagu füüsiline raha, mis on ainuüksi sinu käes, mitte mingis keskses süsteemis, kust seda saab tagastada, kui nende süsteemi vea tõttu raha kadus.

Kui sul on BTC rahakott valmis, siis seal on alati kaks varianti näha: Send ja Receive.
“Send” võimaldab sul saata BTC kellelegi teisele kasutades 34-kohalist unikaalset aadressi (tähtede ja numbrite kombinatsioon), mille sa saad sellelt, kellele sa BTC saadad. “Receive” annab sulle SINU enda BTC aadressi, mida sa saad tekstina kopeerida ja anda kellelegi, kes sulle BTC saadab ja see siis laekub sinu rahakotti.

See võib alguses tunduda keeruline, aga tegelikult on siin kõik väga lihtne, lihtsam kui internetipangaga jändamine. Kõige keerulisem osa on BTC ostmine, sest seal on vaja ka pangaülekandeid teha.

Bitcoinide ostmine ja müümine

Selleks on üks mugavamaid ja soodsamaid võimalusi Kraken.com. Sinna on võimalik pangaülekandega raha saata ja mõne tunniga jõuab ta sinna kohale. Vahel kulub ka pool päeva. Nädalavahetusel üldiselt raha ei liigu. Samuti on seal võimalik BTC müüa ja raha kanda oma pangakontole, kui sa soovid seda teha.

Bitcoini saab osta ka Blockchain-i kaudu. Lisaks veel üks viisakas koht krüptoraha ostu-müügi ja kauplemise jaoks on CEX.IO.

Blockchain võimaldab osta ja müüa nii Bitcoini kui ka Ethereumi, mis on üks teine populaarne krüptovaluuta. Bitwala hetkel veel otse Bitcoini müümist ei võimalda, vaid ainult ülalpool mainitud deebetkaardiga saab maksta või sularaha välja võtta.

Bitcoinide saatmine, vastuvõtmine, maksed

Maksete teostamine on ülimalt lihtne ja kiire. Pole vaja täita hunnik välju nimede, aadresside, koodide jms. juraga. On vaid 2 välja — saaja BTC aadress (koosneb 34-st tähemärgist) ja summa (BTC kogus).

Maksete saamine (vastuvõtmine) toimub samamoodi. Anna maksjale oma BTC aadress ja tema saadab makse sinu aadressile.

NB! Aadresside puhul ole alati väga hoolikas. Kontrolli üle, et aadress sai terves pikkuses sisestatud ja et aadress on õige. Olen kuulnud arvutisse roninud pahavarast, mis kopeerimise ja kleepimise vahepeal vahetab sinu BTC adressaadi aadressi enda oma vastu ja kui sa ei kontrolli silmaga aadresside samasust, siis sinu makse läheb hoopis kurjategijale. Selle vältimiseks on soovitav arvutisse installida turvatarkvara, nagu näiteks Malwarebytes Anti-Malware ja Spybot Search & Destroy. Kasuks tuleb ka kahtlaste veebilehtede vältimine. Nimetatud programmid aitavad suuresti sellele kaasa blokkides teadaolevad kahjuliku mainega veebilehed. Tasub tähele panna ka seda, et Malwarebytes kipub mõnikord blokkima süütuid lehti ja IP-aadresse. Sel juhul on võimalik lisada erandeid, et programm vastavat veebilehte enam ei blokiks.

Bitcoin ’i rahakotis võib olla üks või mitu aadressi, mida sa saad jagada, et sulle raha saadetaks.

Näiteks üks minu BTC aadresse on selline:

1PKqwESyz4VfGczGXcEaEdgQGCgufFuwMP

Kes soovib, võib sellele ka BTC (Bitcoini) annetusi saata ja sellega minu blogi toetada. 🙂

 


NB! Ma ei ole ametlik finantsnõustaja, vaid jagan juhtnööre oma teadmiste ja kogemuste põhjal. Minu eesmärgiks on jagada võimalikult tõendatud ja asjakohast infot, vastukaaluks internetis levivatele müütidele. Annan endast parima, et võimalikult täpselt ja heatahtlikult jagada nõuandeid krüptovaluutadesse investeerimise valdkonnas. Oma finantsilised otsused teete teie enda jaoks ise ja vastutate nende otsustega seotud kasude või kahjude eest ise. Mina ei garanteeri midagi ega vastuta selle eest, kuidas minu infot kasutatakse ja milliseid tulemusi sellega saavutatakse. Aitäh!