Kas sul on mõned erilised oskused või anded, aga see pole sinu ametlik eriala ega töö? Kas sulle meeldib näiteks inimestele nõu anda või remontida inimeste elektroonikat, sõidukeid, teha fotosessioone vms.? Juhul, kui sa oled seda seni teinud tasuta, siis ära tunne ennast halvasti, kui sa peaksid selle eest hakkama tasu küsima. Sul on õigus enda loodud väärtuse eest saada vastuväärtust, mille universaalne vorm ongi raha.

[quote]Kui sa teed regulaarselt ja tasuta midagi, millest on kellelegi kasu, siis on täiesti normaalne hakata selle eest tasu küsima.[/quote]

Samuti palun austa oma sõpru-tuttavaid, kes mingil alal iseseisvalt töötavad, näiteks fotograafid. Kui sul on fotograafist sõber, siis pole soovitav ega lugupidav eeldada, et ta tuleb sinu üritust pildistama tasuta, sest ta on su sõber. Küsi tema käest tema töö hinna kohta, nagu ta oleks ükskõik milline professionaal ükskõik millises muus valdkonnas. Unusta ära, et ta on su sõber. Muidugi on ka võimalus, et ta ise omal algatusel pakub oma teenuse sulle (seekord) tasuta, kui sa oled juba küsinud ta teenuse hinda. 🙂

Me maksame juuksurile tema teenuse eest, siis miks me ei peaks maksma mistahes muu teenuse eest, millest meile on kasu ja mille tõttu meie elu paraneb? Sa ei pea selleks olema ametlike paberitega spetsialist, et sul oleks õigus tasu küsida. Paber ei garanteeri tulemust, vaid reaalne maine ja saavutused räägivad enda eest.

Raha kasvab puu otsas

Tõepoolest nii see on, kuigi meile on enamasti lapsest saati pähe pekstud, et “raha ei kasva puu otsas” ja “raha peab teenima raske tööga”. See on vale. Raha ei pea teenima, vaid raha saab luua läbi väärtuse loomise, milleks ei pea üldse olema (raske) töö ega töökoht, vaid sinu enda huvid-hobid või sinu enda vaimne toodang, millest võib kasu olla teistel inimestel. See võib nende elukvaliteeti parandada ja seal pole midagi imelikku, kui selle eest vastu antakse sulle raha.

Seega, väärtusta oma aega ja teadmisi! Muidugi see ei tähenda, et sa pead iga sõna ja liigutuse eest raha küsima. Üldsegi mitte. Mida ma soovitan, on ikkagi pigem tihti ette tuleva teenuse osutamise vormis. Kui sa annad tihti paljudele inimestele nõu, vestled, kulutad oma aega, siis on täiesti normaalne selle eest küsida tasu. Täpselt sama teevad ju ka (era)arstid. Nad küsivad näiteks 50-60 EUR ühetunnise konsultatsiooni ja nõustamise eest. Oleneb muidugi arstist/nõustajast ja teenuse liigist.

Passiivne sissetulek

Paljud vist ei kujuta ettegi, et raha on võimalik luua (mitte “teenida”) 24/7 ehk siis, kui sa magad, kui sa sööd, kui sa istud peldikus, kui sa sõidad reisile jne.
See on kõige lihtsam läbi investeerimise õigetesse kohtadesse ja õigetesse programmidesse. Unustage ära pensionifondid ja peenraha investeerimine aktsiatesse läbi internetipanga. Oluline on ka teada, et head rahasummad ei hakka kohe üleöö sulle laekuma, enne on vaja teha natuke ülesehitustööd, kuigi see ei võta päevas palju aega ja seda saab vabalt teha põhitöö (kui sul see hetkel on) kõrvalt ja õigel hetkel töötamine lõpetada ja nautida passiivset rahavoolu! See annab vabaduse kõike teha, mida sa soovid, millal sa soovid, kus ja kellega sa seda soovid.

 


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.