Verbaalne suhtlemine on meil praegu vajalik soovitud info edastamiseks. Suhtlemine võib olla väga lihtne, aga selle võib ka väga keeruliseks ajada. Kahjuks tänapäeva ühiskonnas ongi see läinud nii keeruliseks, et kohati tekitab pingeid, valu, segadust ja muid probleeme.

Mis siis on läinud valesti?

Siira ja puhta suhtlemisega ei tohiks küll kellelgi probleeme tekkida. See tähendab, et ollakse aus ja otsekohene. Ei keerutata ega aeta mingit ümmargust häma.

Argus, ükskõiksus või soov “mitte haiget teha”?

Miks nii paljud inimesed on kimpus igasuguste draamadega ja pahatihti tülitsevad? Üks peamine põhjus on kindlasti halb või puudulik suhtlus.

Kui sind näiteks sinu sõbra juures miski häirib, siis miks mitte sellest mõlemale poolele sobival hetkel siiralt rääkida? See annaks talle vastukaja, sest äkki tal pole aimugi, et tema sõnad või tegevused sind häirivad?

Ma räägin siinkohal häirivatest teguritest, mille puhul sul on tarvis ennast kehtestada. Teine võib mitte teada, et need asjad sind häirivad.

Minu arvates on see väga võlts käitumine, kui sa teed lihtsalt head nägu ja “jääd viisakaks” ega ütle mitte midagi. Sellega sa teed kokkuvõttes rohkem kahju nii endale kui ka oma sõbrale.

Aus tagasiside ei ole solvamine.

Sa säästad teise inimese tundeid, kui sa ütled talle ausa kriitika otse välja. Muidugi delikaatselt, mitte näkku lajatades.

Su sõber ei tea, et ta teeb midagi, mis sind häirib. Ta jätkab seda tahtmatult. Sina aga varjad oma ärritumist ja tüdimust, muudkui aga naeratad võltsilt ja teeskled, et kõik on hästi. Aga kas tegelikult on hästi?
Aus vastus — EI OLE!

Ühel hetkel saab su mõõt täis ja sa plahvatad või hoopis hakkad oma sõpra vältima. Sinu sõber on segaduses ega mõista, mis on viga, miks sa teda väldid. Kui tal on teie sõprusest ükskõik, siis teda ei häiri ja ta ehk ei pane seda tähelegi.

Kuid kui talle (ja ehk teile mõlemale) on teie sõprus oluline, siis ta võib olla olukorra üle lausa nördinud. Ta mõtleb ja mõistatab, aga kõik on vaid oletused, sest puudub info, mida sina saaksid ju talle nii kerge vaevaga anda ja lahendada kogu probleemi!

Aval ja otsekohene suhtlemine on ülioluline!

See tähendab suhtlemist ilma filtrite ja häirivate emotsioonideta. Aus ja otsekohene suhtlemine tähendab kõigest rääkimist täpselt nii, nagu see on. Mitte midagi lisamata, eemaldamata ega ilustamata. Lihtsalt viisakalt, selgelt ja austavalt.

Meil kõigil on kohati raskusi teise inimese jutu mõttest arusaamisega. Mõnda asja võib mõista kahte- või kolmepidi. Oleneb inimese filtrist. Mõned leiavad jutust alati negatiivse ja kritiseeriva mõtte, kuigi seda ei pruugi seal üldse ollagi. Osad inimesed jällegi loevad isegi negatiivsena sihitud jutust välja positiivse mõtte ja seda täitsa loomulikult.

Me ei saa seda kontrollida, kuidas teine inimene mingi jutu peale reageerib. Sa saad ainult oma sõnu täpsustada, kui on selge, et teine sai su jutust valesti aru. Seda ei tasu segi ajada keerutamisega ja oma sõnade väänamisega! Tasub jääda tõeste faktide juurde, juttu ümmarguseks keerutamata. Alati on hea jääda viisakaks ja olla vajadusel toetav.

Kui sa austad oma sõpra, siis räägi temaga!

Kas oled kogenud seda, et su sõber käitub sinuga lugupidamatult ja hoolimatult? Te olete koos, saate kõigest rääkida, kuid ükspäev äkki on ta eemalolev ja tundub külm nagu kala. Ta vaikib. Küsimusele, kas kõik on korras, võib ta vastata pinnapealselt, et “jah, on küll”.

Kas ikka on?

Tõeline sõber annab sulle teada, kui ta peab kuskil ära olema või soovib lihtsalt omaette olla. Selles pole midagi halba. Ja see pole mingi “aruandmise või ettekandmise” teema. See on vaid info, mis aitab vältida segadust, aga ka lugupidamine nii enda kui teise vastu.

Kui sul on kehv enesetunne või soovid midagi oma elus ümber korraldada, siis oleks hea rääkida oma lähedaste sõpradega ja neid teavitada. Vastasel korral sa jätad nad hämmeldusse, et su käitumine ja suhtumine muutub üleöö.

Vilets ja piiratud suhtlemine on kiirtee sõpradest ilmajäämiseni.

Muidugi mitte üleöö, kuid see liigutab asju jõudsalt selles suunas.

Mitte keegi ei taha ennast tunda kõrvalejäetuna ja segaduses. Kuna inimesed on ikkagi sotsiaalsed olendid, siis ilma suhtlemata ei saa kuidagi hakkama. Sellepärast on tähtis märgata, et sa ei käituks teise inimesega hoolimatult. Vahepeal mõtle ka rollide vahetusele, et kui sa ise oleksid teise inimese olukorras, mis tunne sul siis on?

Keegi ei taha ennast tunda nagu mõni majapidamisese, mis pannakse rahulikult kõrvale, kui teda pole parasjagu vaja. Igaühele on oluline, et temaga käitutakse nagu inimesega, kes mõtleb, tunneb ja hoolib.

Kas sõber või ärakasutaja?

Sõber on keegi, kellega sa saad kõigest alati rääkida ja teda usaldada. Mis aga juhtub siis, kui ühel päeval ta enam sinuga ei suhtle ega ütle ka, miks? Kas ta ikka oli su sõber või oli see vaid “sõprus” tema mingite eesmärkide saavutamiseks?

Siin on meile kõigile järelemõtlemise koht. Kui palju on meie suhetes puhast sõprust ja kui palju on teise ärakasutamist? Keegi pole sellepärast parem ega halvem, aga oluline on märgata oma motiive suhetes teistega. Ausus ja siirus iseenda suhtes loob aluse aususele ja siirusele ka suhetes teistega.

Otse loomulikult on mõttekas siinkohal lasta kõigest sellest lahti ja tegeleda oma asjadega. Kuna lähedased sõbrad on kallid, siis ei pruugi see ju üldse lihtne olla, kuid ega valikut pole ka.

Inimsuhted võiksid olla väga lihtsad ja konkreetsed, kuid millegipärast aetakse nad nii üle võlli keeruliseks. Seda pole ju vaja.

Räägi oma sõprade ja lähedaste inimestega, mida ja kuidas sa tunned, see aitab hoida inimsuhted tervislikena!


Stargate Max

Olen suuresti huvitatud elukvaliteedi parandamisest mitmes eri valdkonnas ja ka teiste inimeste aitamisest läbi selle, mida olen oma aastatepikkuse kogemustega õppinud. Tegelen ka aktiivselt investeerimisega ja muusika loomisega. Usun, et mitte keegi ei peaks olema ori, vaid igaüks peaks olema iseenda peremees ilma ülemuseta. Seda nii töö- kui usuvaldkonnas.